trans-4-Octene
ALDRICH/593028 - 98%
Synonym: δ-trans-Octene; (4E)-4-Octene; (E)-4-Octene; trans-
CAS Number: 14850-23-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16
Molecular Weight: 112.21
EC Number: 238-913-3
MDL Number: MFCD00009476
Linear Formula: CH3CH2CH2CH=CHCH2CH2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 122-123 °C (lit.) |
| density | 0.715 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C8H16/c1-3-5-7-8-6-4-2 |
| InChI key | IRUCBBFNLDIMIK-BQYQJAHWSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(CCC)=C([H])CCC |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 |
| Precautionary statements | P210 - P301 + P310 + P331 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-65 |
| Safety Statements | 16-62 |
| RIDADR | UN 3295BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 69.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 21 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 122-123 °C (lit.) |
| Density | 0.715 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



