Aluminum nitride
ALDRICH/593044 - nanopowder, <100 nm particle size
Synonym: Aluminium nitride
CAS Number: 24304-00-5
Empirical Formula (Hill Notation): AlN
Molecular Weight: 40.99
EC Number: 246-140-8
MDL Number: MFCD00003429
Linear Formula: AlN
Product Type: Chemical
| density | 3.26 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | nanopowder |
| InChI | 1S/Al.N |
| InChI key | PIGFYZPCRLYGLF-UHFFFAOYSA |
| mp | >2200 °C (lit.) |
| particle size | <100 nm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N#[Al] |
| Application: | • This review explores the significant properties of aluminum nitride in the context of semiconductor materials, discussing its large bandgap and wide transparency range, which are advantageous for ultraviolet to mid-infrared applications (Li et al., 2021 ![]() |
| General description: | Aluminum nitride (AlN) is a wide bandgap semiconductor with exceptional thermal conductivity, high electrical insulation, and piezoelectric properties. It is widely used in electronics, such as in high-power and high-frequency devices, as well as in optoelectronics for UV light emitters. Additionally, AlN is utilized in biomedical devices due to its biocompatibility. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H372 - H410 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P273 - P314 - P391 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3131 8(4.3) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | >2200 °C (lit.) |
| Density | 3.26 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |



