Cu-TMEDA catalyst
ALDRICH/593192
Synonym: Di-μ-hydroxo-bis[(N,N,N′.N′-tetramethylethylenediamine)copper(II)] chloride
CAS Number: 30698-64-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H34Cl2Cu2N4O2
Molecular Weight: 464.42
MDL Number: MFCD01321163
Linear Formula: C12H34Cl2Cu2N4O2
Product Type: Chemical
| InChI | 1S/2C6H16N2.2ClH.2Cu.2H2O |
| InChI key | XSGFQMSXIWLPOB-UHFFFAOYSA |
| mp | 131-132 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: copper |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [H]O[Cu]Cl.[H]O[Cu]Cl.CN( |
| Application: | Catalyst for: • Asymmetric conjugate addition reactions • 1,3-dipolar cycloaddition of pyrazolidinone-based dipoles to terminal alkynes (precatalyst) • Oxidative N-arylation of imidazoles • Oxidative coupling copolymerization • Tandem phosphorous-carbon bond formation-oxyfunctionaliz • Benzylation and allylation of amides |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 131-132 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |

