4-tert-Butylbenzenethiol
ALDRICH/593656 - 97%
Synonym: 4-tert-Butylthiophenol
CAS Number: 2396-68-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14S
Molecular Weight: 166.28
EC Number: 219-255-6
MDL Number: MFCD00022067
Linear Formula: (CH3)3CC6H4SH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 238 °C (lit.) |
| density | 0.964 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H14S/c1-10(2,3)8-4- |
| InChI key | GNXBFFHXJDZGEK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)c1ccc(S)cc1 |
| Application: | 4-tert-Butylbenzenethiol can be used to synthesize Pd–thiolate complex by coordinating with Pd2+.The reduction of this complex forms ultrasmall palladium nanoclusters. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 238 °C (lit.) |
| Density | 0.964 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


