2′,6′-Dichloroacetophenone
ALDRICH/593753 - 97%
CAS Number: 2040-05-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6Cl2O
Molecular Weight: 189.04
EC Number: 218-035-7
MDL Number: MFCD00016339
Linear Formula: Cl2C6H3COCH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C8H6Cl2O/c1-5(11)8-6(9 |
| InChI key | HYBDSXBLGCQKRE-UHFFFAOYSA |
| mp | 37-41 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)c1c(Cl)cccc1Cl |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 37-41 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


