Ammonium-15N2,d8 sulfate
ALDRICH/593990 - 99 atom % 15N, 98 atom % D
Empirical Formula (Hill Notation): D815N2O4S
Molecular Weight: 142.18
MDL Number: MFCD05664313
Linear Formula: (15ND4)2SO4
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/2H3N.H2O4S/c;;1-5(2,3) |
| InChI key | BFNBIHQBYMNNAN-HESUPHTJSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| 99 atom % 15N | |
| mass shift | M+10 |
| mp | >280 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H][15N+]([2H])([2H])[2H |
| technique(s) | protein expression: suitable |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | >280 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12142200 |


