Hafnium(IV) carbide
ALDRICH/594636 - <1.25 μm particle size
Synonym: Hafnium carbide; Hafnium monocarbide
CAS Number: 12069-85-1
Empirical Formula (Hill Notation): CHf
Molecular Weight: 190.50
EC Number: 235-114-1
MDL Number: MFCD00016126
Linear Formula: HfC
Product Type: Chemical
| density | 12.2 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C.Hf/q-1;+1 |
| InChI key | NVDNLVYQHRUYJA-UHFFFAOYSA |
| mp | 2930 °C (lit.) |
| particle size | <1.25 μm |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: hafnium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [C-]#[Hf+] |
| Application: | • Used for preparation of ultra-high temperature ceramics • Reactant in synthesis of hafnium-containing organometallic polymers • Additive in alloys • Used in coatings |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P280 - P370 + P378 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 2930 °C (lit.) |
| Density | 12.2 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


