5,6-O-Isopropylidene-L-gulonic acid γ-lactone
ALDRICH/59470 - ≥99.0% (sum of enantiomers, TLC)
CAS Number: 94697-68-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14O6
Molecular Weight: 218.20
MDL Number: MFCD00077804
Linear Formula: C9H14O6
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (sum of enantiomers, TLC) |
| InChI | 1S/C9H14O6/c1-9(2)13-3-4( |
| InChI key | JNTPPVKRHGNFKM-BNHYGAARSA |
| mp | 166-170 °C |
| optical activity | [α]20/D +62±2°, c = 1% in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)OC[C@H](O1)[C@H]2OC |
| Other Notes: | Starting material for the synthesis of an array of compounds modified in the positions 2 and 3; synthesis of isopropylidene-L-glyceral |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (sum of enantiomers, TLC) |
| mp | 166-170 °C |
| UNSPSC | 12352106 |

