4-Methoxycarbonylphenylboronic acid pinacol ester
ALDRICH/594768 - 97%
Synonym: 4-
CAS Number: 171364-80-0
Empirical Formula (Hill Notation): C14H19BO4
Molecular Weight: 262.11
MDL Number: MFCD02179438
Linear Formula: C14H19BO4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C14H19BO4/c1-13(2)14(3 |
| InChI key | REIZEQZILPXYKS-UHFFFAOYSA |
| mp | 77-81 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc(cc1)B2OC(C)( |
| Application: | 4-Methoxycarbonylphenylbo • In Suzuki–Miyaura cross-coupling reaction with aryl halides to form C-C bonds. • For the synthesis of biphenyl derivatives by selective ortho C-H arylation of ketones using Rh catalyst. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 77-81 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

