Methyl 2,4-difluorobenzoate
ALDRICH/595047 - 97%
CAS Number: 106614-28-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6F2O2
Molecular Weight: 172.13
MDL Number: MFCD03093799
Linear Formula: C8H6F2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 128-129 °C (lit.) |
| density | 1.384 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C8H6F2O2/c1-12-8(11)6- |
| InChI key | YQUHULOBTDYMAG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc(F)cc1F |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 179.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 128-129 °C (lit.) |
| Density | 1.384 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



