Titanium nitride
ALDRICH/595063 - <3 μm
Synonym: Titanium mononitride
CAS Number: 25583-20-4
Empirical Formula (Hill Notation): NTi
Molecular Weight: 61.87
EC Number: 247-117-5
MDL Number: MFCD00049596
Linear Formula: TiN
Product Type: Chemical
| density | 5.24 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/N.Ti |
| InChI key | NRTOMJZYCJJWKI-UHFFFAOYSA |
| mp | 2930 °C (lit.) |
| particle size | <3 μm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N#[Ti] |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 2930 °C (lit.) |
| Density | 5.24 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |

