4,6-Dichloro-2-methylpyrimidine
ALDRICH/596728 - 98%
CAS Number: 1780-26-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4Cl2N2
Molecular Weight: 163.00
MDL Number: MFCD00090472
Linear Formula: C5H4Cl2N2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C5H4Cl2N2/c1-3-8-4(6)2 |
| InChI key | FIMUTBLUWQGTIJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 41.5-45.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1nc(Cl)cc(Cl)n1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-43-51/53 |
| Safety Statements | 36/37-61 |
| RIDADR | UN3077 - class 9 - PG 3 - DOT/IATA UN3335 - Environmentally haza |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 208.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 97.78 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| mp | 41.5-45.5 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



