5-Bromo-2-chloropyrimidine
ALDRICH/596949 - 96%
CAS Number: 32779-36-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H2BrClN2
Molecular Weight: 193.43
MDL Number: MFCD00483232
Linear Formula: C4H2BrClN2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| chloro | |
| InChI | 1S/C4H2BrClN2/c5-3-1-7-4( |
| InChI key | XPGIBDJXEVAVTO-UHFFFAOYSA |
| mp | 73-79 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ncc(Br)cn1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/39 |
| RIDADR | UN 3335 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 73-79 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


