4-Ethynylbenzaldehyde
ALDRICH/597430 - 97%
Synonym: 4-
CAS Number: 63697-96-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6O
Molecular Weight: 130.14
MDL Number: MFCD05664348
Linear Formula: HC≡CC6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C9H6O/c1-2-8-3-5-9(7-1 |
| InChI key | BGMHQBQFJYJLBP-UHFFFAOYSA |
| mp | 89-93 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=Cc1ccc(cc1)C#C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 22-26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 89-93 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


