3-Thiophenecarbonitrile
ALDRICH/597449 - 95%
Synonym: 3-Cyanothiophene; 3-Cyanothiophene; Thiophene-3-nitrile
CAS Number: 1641-09-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3NS
Molecular Weight: 109.15
EC Number: 216-687-7
MDL Number: MFCD00151852
Linear Formula: C5H3NS
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 82 °C/10 mmHg (lit.) |
| density | 1.2 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C5H3NS/c6-3-5-1-2-7-4- |
| InChI key | GSXCEVHRIVLFJV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N#Cc1ccsc1 |
| Application: | 3-Thiophenecarbonitrile can be used to synthesize the following: • 2,4-dinaphthyl-3-cyanot • 2,5-bis-tri(n-butyl)tin-3-cyanothiophen |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 186.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 85.56 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 82 °C/10 mmHg (lit.) |
| Density | 1.2 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


