5-Acetyl-2-methoxypyridine
ALDRICH/597767 - 97%
CAS Number: 213193-32-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9NO2
Molecular Weight: 151.16
MDL Number: MFCD05664350
Linear Formula: C8H9NO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ketone |
| InChI | 1S/C8H9NO2/c1-6(10)7-3-4- |
| InChI key | RYOQZXOVBJIUSX-UHFFFAOYSA |
| mp | 53-57 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(cn1)C(C)=O |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 53-57 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


