Lithium-6Li fluoride
ALDRICH/601411 - 95 atom % 6Li, 99% (CP)
CAS Number: 14885-65-5
Empirical Formula (Hill Notation): 6LiF
Molecular Weight: 25.01
EC Number: 238-958-9
MDL Number: MFCD00084254
Linear Formula: 6LiF
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/FH.Li/h1H;/q;+1/p-1/i; |
| InChI key | PQXKHYXIUOZZFA-HCMAANCNSA |
| isotopic purity | 95 atom % 6Li |
| mass shift | M-1 |
| mp | 842 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [6Li+].[F-] |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 10, 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H361 - H362 |
| Precautionary statements | P201 - P260 - P263 - P301 + P310 + P330 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-25-62-64 |
| Safety Statements | 53-22-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3288 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 842 °C |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352302 |



