Methylamine-13C
ALDRICH/603325 - 99 atom % 13C
CAS Number: 106448-86-6
Empirical Formula (Hill Notation): 13CH5N
Molecular Weight: 32.05
MDL Number: MFCD00084018
Linear Formula: 13CH3NH2
Product Type: Chemical
| bp | -6.3 °C (lit.) |
| InChI | 1S/CH5N/c1-2/h2H2,1H3/i1+ |
| InChI key | BAVYZALUXZFZLV-OUBTZVSYSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | -93 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [13CH3]N |
| Legal Information: | Sure/Pac is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Other Notes: | Stainless steel hose adapter Z14,683-8 or stainless steel body mini gas regulator Z51,354-7 is recommended. |
| Packaging: | 500 mg in Sure/Pac™ |
| Packaging: | All gas volumes are quoted at Standard Temperature and Pressure (STP) and not at Normal Temperature and Pressure (NTP). One STP Liter is 7.7% more gas than one NTP Liter. |
| Packaging: | Standard 500 mg quantity is packaged in a 25 mL Sure/Pac™ cylinder with stainless steel 1/4" male NPT valve . Nominal gas pressure at 21ºC is 29 psig for 500 mg. This pressure is slightly above atmospheric pressure. Care must be taken when extracting this product from the cylinder. |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS04,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 - H315 - H318 - H332 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P261 - P280 - P305 + P351 + P338 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+,Xn |
| Risk Statements | 12-20-37/38-41 |
| Safety Statements | 16-26-39 |
| RIDADR | UN1061 - class 2 - Methylamine, anhydrous |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | -0.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -18 °C - closed cup |
| bp | -6.3 °C (lit.) |
| mp | -93 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |





