(Trimethylsilyl)acetylene-13C2
ALDRICH/603511 - 99 atom % 13C, 95% (CP)
Synonym: Ethynyl-13C2-trimethylsilane
CAS Number: 285138-86-5
Empirical Formula (Hill Notation): 13C2C3H10Si
Molecular Weight: 100.20
MDL Number: MFCD34165527
Linear Formula: (CH3)3Si13C≡13CH
Product Type: Chemical
| assay | 95% (CP) |
| bp | 53 °C |
| InChI | 1S/C5H10Si/c1-5-6(2,3)4/h |
| InChI key | CWMFRHBXRUITQE-AEGZSVGQSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+2 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C[Si](C)(C)[13C]#[13CH] |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | 100 mg in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% (CP) |
| bp | 53 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |


