Iodoacetic acid-1-13C
ALDRICH/604119 - 99 atom % 13C
CAS Number: 286367-80-4
Empirical Formula (Hill Notation): 13CCH3IO2
Molecular Weight: 186.94
MDL Number: MFCD00083993
Linear Formula: ICH213CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C2H3IO2/c3-1-2(4)5/h1H |
| InChI key | JDNTWHVOXJZDSN-VQEHIDDOSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 77-79 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[13C](=O)CI |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,C |
| Risk Statements | 25-35 |
| Safety Statements | 22-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2923 6.1(8) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 77-79 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352106 |



