L-Serine-3-13C
ALDRICH/604720 - ≥99 atom % 13C, 99% (CP)
CAS Number: 89232-77-9
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC2H7NO3
Molecular Weight: 106.09
MDL Number: MFCD00084060
Linear Formula: HO13CH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C3H7NO3/c4-2(1-5)3(6)7 |
| InChI key | MTCFGRXMJLQNBG-IJGDANSWSA |
| isotopic purity | ≥99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 222 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]25/D +14.6°, c = 2 in 1 M HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H]([13CH2]O)C(O)=O |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 222 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

