L-Proline-13C5
ALDRICH/604801 - 99 atom % 13C, 99% (CP)
CAS Number: 201740-83-2
Empirical Formula (Hill Notation): 13C5H9NO2
Molecular Weight: 120.09
MDL Number: MFCD00144670
Linear Formula: 13C5H9NO2
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H9NO2/c7-5(8)4-2-1-3 |
| InChI key | ONIBWKKTOPOVIA-JRGPAWSWSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+5 |
| mp | 228 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]25/D -86.0°, c = 2 in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[13C](=O)[13C@@H]1[13CH2 |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 228 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352209 |

