Phenol-1-13C
ALDRICH/606278 - 99 atom % 13C, 98% (CP)
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC5H6O
Molecular Weight: 95.10
MDL Number: MFCD00145092
Linear Formula: 13CC5H6O
Product Type: Chemical
| assay | 98% (CP) |
| bp | 182 °C (lit.) |
| density | 1.082 g/mL at 25 °C |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H6O/c7-6-4-2-1-3-5-6 |
| InChI key | ISWSIDIOOBJBQZ-PTQBSOBMSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[13c]1ccccc1 |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H314 - H341 - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-34-48/20/21/22-68 |
| Safety Statements | 24/25-26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1671 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% (CP) |
| bp | 182 °C (lit.) |
| mp | 40-42 °C (lit.) |
| Density | 1.082 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352001 |





