L-Arginine-13C6,15N4 hydrochloride
ALDRICH/608033 - 99 atom % 13C, 99 atom % 15N, 95% (CP)
Synonym: SILAC Amino Acid; (S)
CAS Number: 202468-25-5
Empirical Formula (Hill Notation): 13C6H15Cl15N4O2
Molecular Weight: 220.59
MDL Number: MFCD04118221
Linear Formula: H215N13C(15NH)15NH(13CH2)313CH(15NH2)13CO2H · HCl
Product Type: Chemical
| assay | 95% (CP) |
| composition | |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H14N4O2.ClH/c7-4(5(1 |
| InChI key | KWTQSFXGGICVPE-YAUSPDTOSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| 99 atom % 15N | |
| mass shift | M+10 |
| mp | 226-230 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +22°, c = 12 in 10% HCl |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.[15NH2][13C@@H]([13CH2 |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | bio NMR: suitable |
| protein expression: suitable |
| Application: | Pulsed Stable Isotope labeling of amino acid has been used to study host-cell function, survival, the precise intracellular pathways in protein synthesis of HIV-1 infected human monocytederived macrophages. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250, 500 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% (CP) |
| mp | 226-230 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352209 |

