3-Bromo-5-methoxypyridine
ALDRICH/631817 - 97%
CAS Number: 50720-12-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6BrNO
Molecular Weight: 188.02
MDL Number: MFCD00234169
Linear Formula: C6H6BrNO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C6H6BrNO/c1-9-6-2-5(7) |
| InChI key | FZWUIWQMJFAWJW-UHFFFAOYSA |
| mp | 31-35 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1cncc(Br)c1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 31-35 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



