Nickel zinc iron oxide
ALDRICH/641669 - nanopowder, <100 nm particle size (BET), ≥99% trace metals basis
Synonym: Nickel zinc ferrite; Zinc nickel ferrite; Zinc nickel iron oxide
CAS Number: 12645-50-0
Empirical Formula (Hill Notation): Fe4NiO4Zn
Molecular Weight: 411.46
Linear Formula: NiZnFe4O4
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% trace metals basis |
| density | 2.81 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | nanopowder |
| InChI | 1S/2Fe.Ni.4O.Zn |
| InChI key | XGKOQBJLEIRRCP-UHFFFAOYSA |
| particle size | <100 nm (BET) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Ni++].[Cu++].[O-][Fe]=O. |
| Legal Information: | Product of Engi-Mat Co. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 49-36/37/38-43 |
| Safety Statements | 53-26-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% trace metals basis |
| Density | 2.81 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


