Methyl 4-bromo-2-methoxybenzoate
ALDRICH/647594 - 98%
CAS Number: 139102-34-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9BrO3
Molecular Weight: 245.07
MDL Number: MFCD06797867
Linear Formula: BrC6H3(OCH3)CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 100-108 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| form | low-melting solid |
| functional group | bromo |
| ester | |
| InChI | 1S/C9H9BrO3/c1-12-8-5-6(1 |
| InChI key | WPGAGRPPDYAZAD-UHFFFAOYSA |
| mp | 33 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc(Br)cc1OC |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 |
| Precautionary statements | P301 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25 |
| Safety Statements | 45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 100-108 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| mp | 33 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


