Methyl 4-(4-formylphenyl)benzoate
ALDRICH/650099 - 95%
Synonym: 4′-Formylbiphenyl-4-carboxylic acid methyl ester
CAS Number: 70916-89-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15H12O3
Molecular Weight: 240.25
MDL Number: MFCD04039123
Linear Formula: C15H12O3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| ester | |
| InChI | 1S/C15H12O3/c1-18-15(17)1 |
| InChI key | URINKTWOCVLGGR-UHFFFAOYSA |
| mp | 112-116 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc(cc1)-c2ccc(C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 - H400 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 37/38-41-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 112-116 °C |
| UNSPSC | 12352100 |




