N-Boc-cis-4-hydroxy-L-proline
ALDRICH/654019 - 97%
Synonym: N-Boc-cis-
CAS Number: 87691-27-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H17NO5
Molecular Weight: 231.25
MDL Number: MFCD02094406
Linear Formula: C10H17NO5
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H17NO5/c1-10(2,3)16 |
| InChI key | BENKAPCDIOILGV-BQBZGAKWSA |
| mp | 146 °C (D) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D -50.0±3°, c = 0.67 in methanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Boc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1C[C@@H](O |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 - H400 |
| Precautionary statements | P273 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/37/38-50 |
| Safety Statements | 26-36/37-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 146 °C (D) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |



