3-Chloro-1-phenyl-1-propyne
ALDRICH/664960 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 3355-31-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H7Cl
Molecular Weight: 150.60
MDL Number: MFCD06411085
Linear Formula: C9H7Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| density | 1.095 g/mL at 25 °C |
| functional group | chloro |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C9H7Cl/c10-8-4-7-9-5-2 |
| InChI key | RMPSZEZJKSUNKR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClCC#Cc1ccccc1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 219.9 °F |
| Flash Point(C) | 104.4 °C |
| Purity | 97% |
| Density | 1.095 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


