4-(4-Fluorophenyl)-1H-imidazole
ALDRICH/687065 - 97%
Synonym: 5-(4-Fluorophenyl)-3H-imidazole
CAS Number: 65020-70-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H7FN2
Molecular Weight: 162.16
MDL Number: MFCD00297041
Linear Formula: C9H7FN2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C9H7FN2/c10-8-3-1-7(2- |
| InChI key | QYDAFWKRBZYBOB-UHFFFAOYSA |
| mp | 124-129 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1ccc(cc1)-c2c[nH]cn2 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 124-129 °C |
| UNSPSC | 12352005 |



