2-Hydroxybenzaldehyde phenylhydrazone
ALDRICH/695696 - 97%
Synonym: Salicylic aldehyde phenylhydrazone
CAS Number: 614-65-3
Empirical Formula (Hill Notation): C13H12N2O
Molecular Weight: 212.25
MDL Number: MFCD00136159
Linear Formula: C13H12N2O
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C13H12N2O/c16-13-9-5-4 |
| InChI key | SERARPRVBWDEBA-GXDHUFHOSA |
| mp | 140-145 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccccc1C=NNc2ccccc2 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 140-145 °C |
| UNSPSC | 12352100 |



