1,1′-Bis(di-isopropylphosphino)ferrocene palladium dichloride
ALDRICH/702005 - 98%
Synonym: PdCl2(dippf)
CAS Number: 215788-65-1
Empirical Formula (Hill Notation): C22H36Cl2FeP2Pd
Molecular Weight: 595.64
MDL Number: MFCD11656082
Linear Formula: C22H36Cl2FeP2Pd
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/2C11H18P.2ClH.Fe.Pd/c2 |
| InChI key | UXOSTJATWDHIKQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 282-287 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: palladium |
| reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction | |
| reaction type: Cross Couplings | |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Fe].Cl[Pd]Cl.CC(C)P([C]1 |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 282-287 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12161600 |

