2-Cyano-5-fluoropyridine
ALDRICH/703982 - 97%
CAS Number: 327056-62-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3FN2
Molecular Weight: 122.10
MDL Number: MFCD08741371
Linear Formula: C6H3FN2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C6H3FN2/c7-5-1-2-6(3-8 |
| InChI key | BHXHRMVSUUPOLX-UHFFFAOYSA |
| mp | 35-41 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1ccc(nc1)C#N |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 - H400 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-41-50/53 |
| Safety Statements | 26-39-60-61 |
| RIDADR | UN3439 - class 6.1 - PG 3 - EHS - Nitriles, toxic, solid, n.o.s. |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 210.0 °F |
| Flash Point(C) | 98.9 °C |
| Purity | 97% |
| mp | 35-41 °C |
| UNSPSC | 12352100 |




