N-Methyliminodiacetic acid disodium salt
ALDRICH/705012
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7NNa2O4
Molecular Weight: 191.09
MDL Number: MFCD12546042
Linear Formula: C5H7NNa2O4
Product Type: Chemical
| form | solid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C5H9NO4.2Na/c1-6(2-4(7 |
| InChI key | ZUCSYDIQCDIPLJ-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].CN(CC([O-])=O |
| Packaging: | 1 g in glass insert |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | >300 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


