Cyclobutylzinc bromide
ALDRICH/710318 - 0.5 M in THF
Synonym: Cyclobutylzinc(II) bromide
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7BrZn
Molecular Weight: 200.39
MDL Number: MFCD09801445
Linear Formula: C4H7BrZn
Product Type: Chemical
| concentration | 0.5 M in THF |
| density | 0.984 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H7.BrH.Zn/c1-2-4-3-1 |
| InChI key | BBKCOQYMKGEAAJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| SMILES string | Br[Zn]C1CCC1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Legal Information: | Product of Rieke Metals, Inc. Rieke is a registered trademark of Rieke Metals, Inc. |
| Packaging: | 25 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H261 - H302 - H319 - H335 - H336 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P231 + P232 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-14-19-36/37-40 |
| Safety Statements | 16-26-36/37 |
| RIDADR | UN 3399BC 4.3(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -17 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH018 - EUH019 |
| Density | 0.984 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352101 |




