Methyl(triphenylphosphine)gold(I)
ALDRICH/711314 - 98%
CAS Number: 23108-72-7
Empirical Formula (Hill Notation): C19H18AuP
Molecular Weight: 474.29
MDL Number: MFCD07369042
Linear Formula: (C6H5)3P · AuCH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C18H15P.CH3.Au/c1-4-10 |
| InChI key | GTYPEKWTQNTEKM-UHFFFAOYSA |
| mp | 158 °C (dec.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: gold |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | C[Au].c1ccc(cc1)P(c2ccccc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Gold Catalysts — 21st Century ′Gold Rush′ ![]() |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 158 °C (dec.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161600 |


