5-Chloro-2-nitropyridine
ALDRICH/714585 - 97%
CAS Number: 52092-47-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3ClN2O2
Molecular Weight: 158.54
MDL Number: MFCD03092916
Linear Formula: C5H3ClN2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| nitro | |
| InChI | 1S/C5H3ClN2O2/c6-4-1-2-5( |
| InChI key | YUBHMOQVHOODEI-UHFFFAOYSA |
| mp | 119-123 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccc(Cl)cn1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 - H400 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-36/37/38-41-50 |
| Safety Statements | 26-37/39-61 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 119-123 °C |
| UNSPSC | 12352100 |




