Silica gel
ALDRICH/717185 - technical grade, pore size 60 Å, 230-400 mesh particle size, 40-63 μm particle size
CAS Number: 7631-86-9
EC Number: 231-545-4
MDL Number: MFCD00011232
Product Type: Chemical
| bp | 2230 °C |
| form | powder |
| grade | technical (grade) |
| technical grade | |
| InChI | 1S/O2Si/c1-3-2 |
| InChI key | VYPSYNLAJGMNEJ-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Sigma-Aldrich |
| matrix | Silica |
| matrix active group | silica |
| mp | >1600 °C |
| particle size | 230-400 mesh |
| 40-63 μm | |
| pore size | 0.7-0.85 cm3/g pore volume (approx.) |
| 60 Å | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| separation technique | hydrophilic interaction (HILIC) |
| SMILES string | O=[Si]=O |
| surface area | ≥480 m2/g , approx. |
| technique(s) | LPLC: suitable |
| Application: | Silica gel may be used as a stationary phase material for thin layer chromatography technique used to monitor the synthesis of 3-hydroxy acids from Meldrum′s acids using samarium diiodide-water (SmI2-H2O). |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Packaging: | 5, 25 kg in poly drum |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 2230 °C |
| mp | >1600 °C |
| UNSPSC | 23201100 |

