4-Bromotetrahydropyran
ALDRICH/722456
Synonym: 4-
CAS Number: 25637-16-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9BrO
Molecular Weight: 165.03
MDL Number: MFCD07371501
Linear Formula: C5H9BrO
Product Type: Chemical
| density | 1.467 g/cm3 at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | bromo |
| ether | |
| InChI | 1S/C5H9BrO/c6-5-1-3-7-4-2 |
| InChI key | IVBVKTPDEWDNRW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrC1CCOCC1 |
| Application: | Reactant for: • Nickel-catalyzed alkyl-alkyl Suzuki coupling reactions with boron reagents • Preparation of a selective small-molecule melanocortin-4 receptor agonist with efficacy in a pilot study of sexual dysfunction in humans • Preparation of aliphatic hydrocarbons via nickel-catalyzed Suzuki cross-coupling with alkylboranes • Preparation of anthranilic acids as antibacterial agents with human serum albumin binding affinity • Preparation of antiatherogenic antioxidant di-tert-butyldihydrobenzo • Synthesis of gephyrotoxin via the Schmidt reaction |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 160.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 71.1 °C - closed cup |
| Density | 1.467 g/cm3 at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


