(R)-(−)-2-Chloromandelic acid
ALDRICH/727067 - ChiPros®, produced by BASF, 98%, ≥97.5% (HPLC)
CAS Number: 52950-18-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7ClO3
Molecular Weight: 186.59
MDL Number: MFCD00798429
Linear Formula: ClC6H4CH(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.5% (HPLC) |
| 98% | |
| form | crystals |
| functional group | carboxylic acid |
| chloro | |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C8H7ClO3/c9-6-4-2-1-3- |
| InChI key | RWOLDZZTBNYTMS-SSDOTTSWSA |
| mp | 119-121 °C (lit.) |
| optical purity | enantiomeric excess: ≥98.5% |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O[C@@H](C(O)=O)c1ccccc1Cl |
| Legal Information: | ChiPros is a registered trademark of BASF SE |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 41-43 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.5% (HPLC); 98% |
| mp | 119-121 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352101 |



