5-Chloropyridine-2-thiol
ALDRICH/734764 - 95%
Synonym: 5-
CAS Number: 40771-41-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4ClNS
Molecular Weight: 145.61
MDL Number: MFCD00661468
Linear Formula: C5H4ClNS
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C5H4ClNS/c6-4-1-2-5(8) |
| InChI key | FNXPASNYGUMVGZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 187-192 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Sc1ccc(Cl)cn1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 187-192 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



