2-Chloropyridine-5-acetonitrile
ALDRICH/734810 - 95%
Synonym: 6-
CAS Number: 39891-09-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5ClN2
Molecular Weight: 152.58
MDL Number: MFCD04112495
Linear Formula: C7H5ClN2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C7H5ClN2/c8-7-2-1-6(3- |
| InChI key | BLGUCBUETMYJTB-UHFFFAOYSA |
| mp | 43-48 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc(CC#N)cn1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | UN 3439 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F |
| Flash Point(C) | > 110 °C |
| Purity | 95% |
| mp | 43-48 °C |
| UNSPSC | 12352100 |



