2-Nitropyridine
ALDRICH/736104 - 97%
CAS Number: 15009-91-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4N2O2
Molecular Weight: 124.10
MDL Number: MFCD00160414
Linear Formula: C5H4N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| functional group | nitro |
| InChI | 1S/C5H4N2O2/c8-7(9)5-3-1- |
| InChI key | HLTDBMHJSBSAOM-UHFFFAOYSA |
| mp | 67-72 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccccn1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 21-25-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 67-72 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


