Tetra(ethylene glycol) dithiol
ALDRICH/736678 - 97%
Synonym: 2,2′-[2,2′-Oxybis(ethane-2,1-diyl)bis(oxy)]diethanethiol; Diethylene glycol di(ethanethiol)
CAS Number: 2781-02-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H18O3S2
Molecular Weight: 226.36
MDL Number: MFCD18910705
Linear Formula: C8H18O3S2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| density | 1.100 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H18O3S2/c12-7-5-10-3 |
| InChI key | MCINHQIUGNVTLG-UHFFFAOYSA |
| polymer architecture | shape : linear functionality : homobifunctional |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: cross-linking reagent reactivity: thiol reactive |
| refractive index | n |
| SMILES string | SCCOCCOCCOCCS |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H331 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 22-23-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-45 |
| RIDADR | UN 2810 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| Density | 1.100 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |


