N-(2-Hydroxyethyl)formamide
ALDRICH/737453 - 95%
CAS Number: 693-06-1
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7NO2
Molecular Weight: 89.09
EC Number: 211-741-6
MDL Number: MFCD00021040
Linear Formula: C3H7NO2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 1.160 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | amide |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C3H7NO2/c5-2-1-4-3-6/h |
| InChI key | BAMUPQJDKBGDPU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCNC=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 100 mg in clear glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| Density | 1.160 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


