2-(Dodecylthiocarbonothioylthio)-2-methylpropionic acid 3-azido-1-propanol ester
ALDRICH/741698 - 98% (HPLC)
CAS Number: 927816-03-3
Empirical Formula (Hill Notation): C20H37N3O2S3
Molecular Weight: 447.72
MDL Number: MFCD22200504
Linear Formula: C20H37N3O2S3
Product Type: Chemical
| assay | 98% (HPLC) |
| density | 1.058 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C20H37N3O2S3/c1-4-5-6- |
| InChI key | HQKDQLOBIDMFQX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCSC(=S)SC(C)(C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Functionalized RAFT agent for controlled radical polymerization; especially suited for the polymerization of styrene, acrylate and acrylamide monomers. Azide group can be used to conjugate to a variety of alkyne-functionalized biomolecules. Chain Transfer Agent (CTA). |
| General description: | Need help choosing the correct RAFT Agent? Please consult the RAFT Agent to Monomer compatibility table. ![]() |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% (HPLC) |
| Density | 1.058 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

