2-Bromo-1,3,4-thiadiazole
ALDRICH/749532 - 96%
CAS Number: 61929-24-6
Empirical Formula (Hill Notation): C2HBrN2S
Molecular Weight: 165.01
MDL Number: MFCD04115375
Linear Formula: C2HBrN2S
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C2HBrN2S/c3-2-5-4-1-6- |
| InChI key | DQBCRVIBTFHJLM-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-73 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Brc1nncs1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-38 |
| Safety Statements | 24 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 68-73 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


