DL-Ornithine monohydrochloride
ALDRICH/75490 - ≥99.0% (AT)
Synonym: (±)
CAS Number: 1069-31-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12N2O2 · HCl
Molecular Weight: 168.62
EC Number: 213-956-0
MDL Number: MFCD00065398
Linear Formula: NH2(CH2)3CH(CO2H)(NH2) · HCl
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥99.0% (AT) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H12N2O2.ClH/c6-3-1-2 |
| InChI key | GGTYBZJRPHEQDG-UHFFFAOYSA |
| mp | ~233 °C (dec.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Cl.NCCCC(N)C(O)=O |
| Application: | |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (AT) |
| mp | ~233 °C (dec.) |
| UNSPSC | 12352209 |

