1,3-Difluoroacetone
ALDRICH/755206 - 97%
Synonym: 1,3-
CAS Number: 453-14-5
MDL Number: MFCD07368665
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| density | 1.307 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C3H4F2O/c4-1-3(6)2-5/h |
| InChI key | HKIPCXRNASWFRU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FCC(=O)CF |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H301 + H311 + H331 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 10-23/24/25 |
| Safety Statements | 45 |
| RIDADR | UN 2929 3(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 124.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 51.1 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| Density | 1.307 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



